Home arrow News
Gordon Gavienas and Nicola Rodger awarded Scottish National Kumite Judge PDF Print E-mail
Written by Jim Miller   
Wednesday, 05 December 2012

Gordon Gavienas and Nicola Rodger awarded Scottish National Kumite Judge at the Scottish National Championships held in Edinburgh November 2012


Well done Gordon & Nicola

Last Updated ( Wednesday, 12 December 2012 )
SKA Medal success at the Wishaw Open February 2012 PDF Print E-mail
Written by Jim Miller   
Tuesday, 28 February 2012

The Satori Karate Club

 Won 3 bronze medals as Wishaw Open

The Budo Karate Club

The Budo karate club entered the Wishaw grand prix at the weekend with some success. Natalie Gavienas achieved 3rd place in kata and 2nd place in kumite, senior female open.

Alan Major achieved silver in the 9-4th kyu section.

All competitors fought well on the day and 2 of competitors had jumped up a section so plenty of experience on the day.

Last Updated ( Tuesday, 28 February 2012 )
Gordon Gavienas welcomed back into the SKA PDF Print E-mail
Written by Jim Miller   
Tuesday, 21 February 2012

Newsflash

The SKA Committee would like to welcome back into Full membership Mr Gordon Gavienas 7th Dan and his club members.  Gordons Clubs will now be known as The Budo Karate Club and all are officially recognised by the Scottish Karate Association and the Scottish Karate Governing Body. Check Gordons clubs on the club section.

Enquires regarding club membership please e-mail Mrs Carol Miller at 

All enquires treated in the strictest confidence

S K A Ladies Champion Sarah Rennie PDF Print E-mail
Written by Jim Miller   
Tuesday, 15 March 2011

Scottish Karate Association Ladies Kumite Champions 2011

Image

Last Updated ( Wednesday, 08 June 2011 )
Read more...
S K A Championships 2011 results PDF Print E-mail
Written by Jim Miller   
Monday, 21 February 2011

The SKA championships were held on Sunday 27th February 2011 at Holyrood Sports Centre Glasgow.

Over 200 competitors entered the Kumite event with an audience of over 400 attending.

The standard was very high considering it was the first time for many of the Boys and Girls entering a championships

Congratulations to all that entered 

Results

 Girls under 4ft

1st place:  Amber Wilson         Shukokai karate club Partick Glasgow

2nd Place: Niamh Riggins         Shukokai Karate Club West Parrish Church Rutherglen.

3rd Place: Sophie Hefferland    Shukokai Karate Club Cambuslang

3rd Place: Brianna Deluca         Shukokai Karate Club Langside Glasgow

 Boys under 4ft

1st place:  Ben Hopkins           Kami Do Karate Club Coatbridge

2nd Place: Ben Strachan           Satori Karate Club Dundee.

3rd Place: Rhys Burgoyne        Shukokai Karate Club West Parish Church Rutherglen

3rd Place: Jamie Mulany            Kami Do Karate Club Coatbridge

 Girls 4ft to under 4ft 4inches

1st place:  Alicia McAulay         Shukokai karate club West Parish Church Rutherglen

2nd Place: Molly Geddes          Shukokai Karate Club Partick Glasgow

3rd Place:  Jane Hefferland       Shukokai Karate Club Cambuslang

3rd Place: Anna Findlay            Shukokai Karate Club Netherlee

Boys 4ft to under 4ft 4inches

1st place:  Struan Griffiths       Satori Karate Club Dundee

2nd Place: Lewis Murdoch       Shukokai Karate Club Partick Glasgow.

3rd Place: Cole Melvin              Satori Karate Club Dundee

3rd Place: Robert McKenzie     Shukokai Karate Club Couper Glasgow

 Girls 4ft 4inches to under 4ft 8inches

1st place:  Erin Hickey               Shukokai karate club Cambuslang

2nd Place: Chloe Boyle              Kami Do Karate Club Coatbridge.

3rd Place:  Murron Gallagher      Shukokai Karate Club Couper Glasgow

3rd Place:  Claire Fisher              Shukokai Karate Club Couper Glasgow

 Boys 4ft 4inches to under 4ft 8inches

1st place:  Jack Reynolds           Satori Karate Club Dundee

2nd Place: Jon Stewart               Shukokai Karate Club Couper Glasgow.

3rd Place: James Hannaway        Shukokai Karate Club Cambuslang

3rd Place: Adam Esler                 Shukokai Karate Club Netherlee

Girls 4ft 8inches to under 5ft

1st place:  Hafsair Manzur         Shukokai karate club Couper Glasgow

2nd Place: Chloe Crawford        Shukokai Karate Club Partick Glasgow.

3rd Place: Ruby-Jo Donaghy      Shukokai Karate Club Langside Glasgow

3rd Place: Louise Coulthard       Shukokai Karate Club Cambuslang

 Boys 4ft 8inches to under 5ft

1st place:  William Parsons       Kami Do Karate Club Coatbridge

2nd Place: Aaron Aird              Shukokai Karate Club Partick Glasgow.

3rd Place: Aiden Wright            Shukokai Karate Club Cambuslang

3rd Place: Darren Clements     Tekobushi Karate Club East Kilbride

 Mixed boys and Girls 5ft to under 5ft 4inches

1st place:  Samantha Parsons   Kami Do Karate Club Coatbridge

2nd Place: Dylan Kerr                Kokoro Karate Club Carluke

3rd Place: Mehak Kazmi            Shukokai Karate Club Partick Glasgow

3rd Place: Megan Mullan  

Boys 5ft 4inches and over

1st place:  Mark Miller             Shukokai Karate Club Cambuslang

2nd Place: Daniel Scott           Shukokai Karate Club Langside Glasgow.

3rd Place: Martin Tiggerdine    Shukokai Karate Club Cambuslang

Senior Male up to 4th Kyu

1st place:  Richard Eggleton      Satori Dundee

2nd Place: Prabash Wijethunga  Satori Dundee

3rd Place: Euan Clark                 Satori Dundee

Senior Male 3rd Kyu and Dan grade

1st place:  Mark McCall             Satori Dundee

2nd Place: John Horace             Satori Dundee

3rd Place: Douglas McKee         Shukokai Cambuslang

3rd Place: Andrew Gallacher      Shukokai Cambuslang

Last Updated ( Monday, 07 March 2011 )
<< Start < Previous 1 2 Next > End >>

Results 1 - 9 of 11
The Scottish Karate Association are members of the Scottish Karate Governing Body